вторник, април 29, 2025
НОВИНИ

Войната между Русия и Украйна тласна цените на зърното към нови рекорди

Фючърсите на пшеницата и царевицата в Париж минаха границата от 300 евро за тон

Тази година българските земеделски производители заложили на сортовете пшеница на Синджента отново постигат върхови добиви!Тази година българските земеделски производители заложили на сортовете пшеница на Синджента отново постигат върхови добиви!

Часове след началото на военния конфликт между Русия и Украйна зърнените пазари регистрираха десетгодишен връх в цените на пшеницата, съобщават световните медии Въпреки че Украйна увери, че няма да има нарушения в доставките, търговците се опасяват, че военния конфликт неизбежно ще доведе до това. Както е известно части от Близкия Изток и Африка  получават зърно тъкмо от Русия и Украйна.
Борсовата търговия реагира със силно повишение в цените на петрола до 103 долара за барел за пръв път след 2014 година, пише електронното издание на „Дневник“

Ескалацията на конфликта доведе първо до рязко повишение на цените отвъд Океана. По-рано днес CNBC съобщи, че фючърсите върху пшеницата и царевицата, търгувани в САЩ, поскъпват значително, а цената на соята в Китай нараства до най-високото си ниво от 2012 г. Делът на Русия и Украйна от общия износ на пшеница в света е общо около 29%. На борсата в Париж цената на пшеницата днес се повиши до 330 евро и дори 350евро за тон, а на царевицата  също мина границата от 300 евро за тон, достигайки до 303 евро за тон , съобщава agrarheute.com Поскъпване по време на търговията днес беше отбелязано на всички видове зърнени и маслодайни култури. В Източна Украйна, където е основната зона на конфликта за сега се намират големи производители на пшеница и слънчоглед.

Сейф от БАСФ

Очаква се реакция на българския пазар да има през идната седмица. Изпълнителният директор на „Софийска стокова борса“ Васил Симов коментира пред „Дневник :“
„Всеки военен конфликт влияе на цените, но все още от Софийската стокова борса е трудно да кажем как виждаме изменението. Ние не сме голям пазар – и стоковата, и фондовата борса, влияем се от световните борси. Първо ще реагират световните борси – петролните, зърнените, да не говорим и за цената на златото. Засега не можем да дадем точна оценка на случващото се в ценово отражение“.