Технологиите помагат на фермерите да контролират вектора на разпространение на брашнестите червеи
Винарна с над 320 годишна история от Южна Африка прилага иновативен метод за борба с вредителите в лозовите си масиви, съобщава edition.cnn.com. Дроновете извършватполет на около 30 метра над масивите, носейки моторно задвижван механизъм, оборудван с патрон за изстрелване на ларви на хищни оси, казва пред изданието Мат Дейвис, ръководител на операции по картографиране в южноафриканската компания Aerobotic.
Всеки полет може да покрие до 20 хектара, преди дронът да кацне, така че екипът да може да постави нова батерия и патрон за насекоми. Данните се събират и чрез приложение за проследяване..
Изстреляните ларви са на специален вид оси от вида Anagyrus , които снасят яйцата си в върху червеите na брашнените бръмбари и ги изяждат отвътре. Само една женска от този вид насекоми причиняващи вреди на лозите може да снесе до 500 яйца.
Винарната Vergelegen обработва над 100 хектара лозови масиви , върху които произвежда грозде от сортовете „Каберне Совиньон“, „Мерло,“ С“ира“ и „Шардоне“. Проектът за борба с вредителите с дронове се изпълнява от SkyBugs, партньорство между базираната в Кейптаун FieldBUGS и агротехнологичната компания Aerobotics.
Хищните оси от споменатия вид все повече се използват за борба с вредителите в Южна Африка и други части на света. Те спомагат за контролиране броя на брашнените червеи, които причиняват вируса на свиване на листата на лозите и това води до големи икономически загуби за винопроизводителите.
За фермерите откриването на вируса и контролирането на брашнестите червеи може да бъде скъпо, времеемко и трудоемко. По мнение на експерти от компанията партньор в проекта SkyBugs прилагането на въздушни дронове се оказва по-бързо и много по-рентабилно от пръскането на инсектициди, което може да бъде вредно за околната среда и за насекомите, като кръстосано опрашващите пчели, които са неразделна част от екосистемата.
След като какавидите бъдат изпуснати, възрастните оси се появяват и са привлечени от феромоните на червеите. Осите снасят яйца вътре в брашнестите червеи, като ги поглъщат отвътре навън – известно като паразитиране – оставяйки гостоприемника си кух и мъртъв.
„Вирусът на свиване на листа е практически унищожен във фермата“, казва Рудолф Криел, лозар във Vergelegen.
В продължение на повече от 20 години екипът на Vergelegen работи в тясно сътрудничество с вирусолога и експерт по вирусите на листата Герхард Питерсен. Бивш професор в университета на Претория и в университета Стеленбош, Питерсен основава биотехнологична компания, наречена Patho Solutions, за по-нататъшно справяне със селскостопанските болести.
„Вирусът свързан със свиването на листата на лозата (GLRaV-3) или „Тип три“ е изключително сериозен вирус на лозята“, обяснява Питерсен. „Възпроизвежда се в съдовата система на растението, предотвратявайки потока на хранителните вещества. Слабостта на вируса е, че единственият му гостоприемник в природата е лозата. Не всички растителни вируси имат такива ограничения за гостоприемниците, които могат да заразят.
„Резултатът от заразяването е, че зърната на чепката узряват неравномерно, не успяват да постигнат желания цвят и им отнема много време, за да натрупат захар, което е от съществено значение при производството на вино“, добавя той.
„Всички опити да се извади заразена лоза и да се замени с нова може да се окажат неефективни, ако парчета от заразената лоза останат в почвата“, добавя Питерсен.
Той казва още , че най-добрият начин за контролиране на този вирус е „да се премахнат всички заразени лозя в лозето заедно с контролирането на вектора на червеи. Това се постига най-добре за цял имот, но това не е икономически изгодно, тъй като вложените разходи за започване отначало са много високи.“
„Използването на оси за елиминиране на вируса може да бъде обещаващо решение. Тъй като те са местни за региона, не трябва да има „непредвидени последици“ от освобождаването на увеличен брой в лозята, казва той. „Осите се хранят само с брашнести червеи и след това умират“, казва Джуди Брайънт.
Други фермери в региона, отглеждащи плодове като ябълки, круши и цитрусови плодове, използват дронове, за да пускат други хищни насекоми в овощните си градини за борба с вредителите.
Южна Африка е в топ 10 на винопроизводителите в света
Южна Африка е сред 10-те най-големи производители на вино в света, събирайки около 1,2 милиона метрични тона грозде през миналия сезон и осигурява работа на близо 270 000 души по веригата на стойността, според Vinpro, организация с нестопанска цел, която представлява близо 2600 южноафрикански производители на вино , изби и заинтересовани страни от индустрията. Vinpro описва вируса на листата като пагубен за винарската индустрия, която също трябваше да се бори с намалена реколта през 2022-2023 г. поради метеорологичните условия,