За пръв път от началото на текущата стопанска година през юли експертите от Международния съвет по зърното (IGC) намалиха прогнозните си оценки за реколтата от основните зърнени култури, информира UkrAgroConsult.
Причината за това е основно намаляването на производството на царевица в южното полукълбо, което може да доведе до съкращаване на крайните запаси. Оценката за глобалната реколта от царевица е намалена от 1,054 млн. тона на 1,047 млн. тона заради очакваните по-слаби добиви във водещите южноамерикански страни производители.
Техните оценки през февруари бяха коригирани надолу спрямо предходния месец- за Аржентина с 0,7 млн. тона до 48,5 млн. тона, и с 2,7 млн. тона за Бразилия- до 87,5 млн. тона. Фермерите в двете страни изпитват трудности заради засушаването, а забавянето на кампанията по прибиране на соята заради ниските цени понижиха перспективите пред бразилската реколта. Оценката за реколтата от царевица в ЕС през 2017/18 година беше повишена с 0,4 млн. тона до 66 млн. тона, а тази за американската реколта остана на нивото от януари-371 млн. тона.
Експертите на IGC прогнозират повишаване на потреблението на царевица до 1,068 млн. тона,а на експорта с 0,6 млн. тона до 147,7 млн. тона. Крайните запаси са намалени със 7,7 млн. тона до 314,1 млн. тона.
Оценката за реколтата от пшеница в света за текущия сезон беше намалена незначително с 0,3 млн. тона до 757,1 млн. тона, Потреблението се очаква да е с близо 10 млн. тона под производството и да достигне до 742,9 млн. т (-0,5 млн. т). Без промяна е оставена оценката за глобалния експорт на пшеница-174,1 млн. тона, а крайните запаси са увеличени минимално със 100 хил. тона до 254,5 млн. тона. Що се отнася до основните страни производители, оценката за реколтата в ЕС беше повишена спрямо януари с 1,4 млн. тона до 152,1 млн. тона и с ъс 1 млн. тона за Украйна до 27 млн. тона, без промяна са оставени оценките за Русия (84,9 млн. т) и САЩ (47 млн. т), докато прогнозната оценка за Казахстан беше намалена до 13,8 млн. т (-1 млн. т).
От IGC очакват да продължи намаляването на крайните запаси от зърно в света . По отношение на пшеницата експертите очакват увеличаване на напрежението на пазара заради спада в производството и солидното предлагане, които от своя страна да доведат до съкращаване на крайните запаси за пръв път от шест години насам.