До 1.3 от финансирането на всяка оперативна програма може да се използва за дейности свързани с изтегляне на продукция от пазара или прибиране на реколтата на зелено
В предходните две части на този текст ви запознахме с това какви са стъпките по подготовка и заявяване на оперативни програми за организации на производители и какви интервенции могат да се включват в тях. Днес ще се спрем по-подробно на това как се финансират тези програми. Както вече беше казано финансирането на оперативните програми се поема наполовина от самите оперативни групи и наполовина от ЕС.
Общият размер на финансирането за всяка подкрепена интервенция от оперативните програми е ограничен, при определени условия, до максимален размер от 6 % от стойността на предлаганата на пазара продукция (СПП) на организацията на производителите, която изпълнява оперативната програма. СПП е стойността на произведената продукция оборотът без ДДС от продуктите на членовете на оперативната група от излизането и от организацията след складиране и опаковане.
Затова е важно да се изчисли размерът на СПП; той трябва да бъде достатъчно висок, така че 6 % от него да осигуряват достатъчно средства за разработване на полезна оперативна програма. Освен ако оперативната група не концентрира предлагането на своите членове и не предлага на пазара техните продукти, е малко вероятно СПП да бъде достатъчно висока, за да има достатъчна възможност за финансиране на оперативната програма.
За да се гарантира наличието на достатъчно средства за ефективна оперативна програма, уставите на организациите на производителите може да изискват пълно колективно предлагане на пазара на продукцията на членовете, за което да отговаря единствено организацията на производителите.
Ако случаят е такъв, членовете не биха имали право да извършват индивидуални продажби на продукти от същия сектор, като има и ограничения върху директните продажби към потребители.Размерът на организацията на производителите е свързан със стойността на предлаганата на пазара продукция на организация на производителите. Колкото по-висока е СПП, толкова повече средства може да бъдат на разположение за дадена оперативна програма.
На какви изисквания трябва да отговаря финансовата помощ за оперативните програми
Финансовата помощ за оперативните програми трябва да отговаря на определени изисквания разпределени по интервенции, като част от разходите са определени заедно със списъка на секторните интервенции, включен в стратегическия план на всяка страна членка на ЕС , а други разходи не са допустими за финансиране.
Експертите изготвили наръчника препоръчват всяка организация на производители решила да изготви оперативна програма да провери в националния орган каква помощ е предвидена за всяка една интервенция, включена в оперативната програма и кои разходи са допустими за финансиране.
За какви разходи може да се използва финансирането на оперативните програми
До една трета, но не повече от една трета от разходите по всяка оперативна програма може да се използват за подкрепа на следните видове интервенции:
1. изтегляне от пазара за свободно разпространение или други предназначения, включително, когато е необходимо, третиране за улесняване на такова изтегляне;
2. „събиране на реколтата на зелено“, състоящо се в събиране на цялата реколта от дадена площ на неузрели и непродаваеми продукти, които не са били повредени преди събирането на реколтата на зелено, независимо дали поради климатични условия, болести или други причини;
3. „несъбиране на реколтата“, което се състои в прекъсване на текущия производствен цикъл на съответната площ, докато продуктът е добре развит и е с добро, солидно и пригодно за пазара качество, с изключение на унищожаването на продуктите поради климатични събития или болести.
Съфинансиране и оперативни фондове
Половината от финансирането за оперативните програми се осигурява от ЕС, а останалите 50 % – от членовете на организацията на производителите. За първите пет години след признаване на организацията на производителите процентът на съфинансиране се увеличава на 60%. Така членовете на организацията на производителите трябва да добавят само 40% през този период. Покриването на административните разходи в процеса на подготовката изпълнението и мониторинга на оперативната програма могат да се използват до 2% от общия оперативен фонд на оперативната програма.
Административните разходи за конкретни интервенции по дадена ОП също са допустими за финансиране в рамките на таван от 4 % от общите разходи за всяка интервенция.
Управлението на оперативните фондове изисква прозрачност и точен мониторинг от самите организации на производители, тъй като средствата се изплащат на всяка една организация на производителите. Ако изискванията на оперативните програми, посочени в регламентите бъдат нарушени, Организацията на производителите трябва да върнат на Европейската комисия цялото финансиране, свързано с конкретното нарушение, и да си възстановят тези средства от крайния получател на получената помощ (земеделския стопанин).
Как се финансират оперативните фондове
Оперативният фонд се финансира от:
а) членовете на дадена организация на производители или самата организация на производители, или и двете. В случай на асоциация на оперативните групи – чрез членовете на асоциацията.
б) Европейския съюз.
Оперативните фондове се използват от организациите на производители само за финансиране на ОП, които са били одобрени от държавите членки
Оперативните програми (ОП) се съфинансират от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) – основния пакет от бюджета за земеделие, от който се финансират директните плащания по първия стълб на ОСП.
Всяка държава членка трябва да определи максимален бюджет за подкрепа на оперативните програми (ОП) във всеки сектор. Това е различно от сектора на плодовете и зеленчуците, където бюджетът е гъвкав, „с отворен край“. Бюджетът или пакетът, който е заделен за всеки сектор, се изважда от общата помощ, която се предоставя във всяка държава членка по първия стълб на ОСП. Общият пакет, който държавите членки могат да отделят за подпомагане на ОП в други сектори, обикновено е ограничен до 3 % от пакета на ЕФГЗ, запазен за държавата
Очаквайте в следващите части да ви запознаем с някои добри практики за ефективно изготвяне и оптимизиране на оперативните програми за организации и за това какви интервенции могат да бъдат включени в тях според стратегическия план на България.
Следва