четвъртък, декември 12, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро Новини

Сушата в Русия и прогнозите за слаба реколта в ЕС качват цените на зърното

Борсова търговия

Царевицата достигна най-високото си ниво от януари насам, рапицата- от ноември

Засушаването в Русия и прогнозите за слаба реколта в ЕС са причина за покачване на цените на зърното на международните пазари, пише в анализ главният редактор на agrarheute.com Olaf Cinke. Още по-голямо повишение в цените през изминалата седмица е регистрирано за рапицата.

Въпреки засушаването в Русия , експертите там продължават да дават прогнози за много-добра нова реколта при наличие и на огромни запаси. В средата на февруари от „Совекон“ повишиха прогнозата си за новата реколта от пшеница с 1,4 млн. тона до 93,6 млн. тона.

В края на миналата седмица цената на пшеницата на европейския пазар със срок на доставка през май достигна до 199,50 евро за тон. Контрактите на пшеницата от новата реколта се търгуват на пазарите по 211 евро за тон.

През изминалата седмица Европейската асоциация на търговците на зърно COCERAL намалиха прогнозата си за новата реколта от пшеница в Европа на 123,2 млн. тона при 136 млн. в предходната година.

Цените на царевицата също тръгнаха нагоре достигайки най-високото си ниво от края на януари насам. Причината за това са обилните валежи в Аржентина, които нанасят щети върху реколтата. Към края на миналата седмица майските контракти на царевицата се търгуваха при 181,75 евро за тон, докато контрактите от новата реколта се търгуват при 195 евро за тон.

Рапицата поскъпна в същото време с половин евро до 452,50 евро за тон достигайки най-високото си ниво от края на ноември. Фючърсите от новата реколта със срок на доставка през август се търгуват при 453 75 евро за тон. Поскъпването на рапичните масла е основния двигател за повишаване на цените на маслодайната култура. От cocerAL огласиха последната си прогноза за реколтата от рапица в ЕС, която се очаква да е с над 1 млн. тона по-слаба в сравнение с предходната година и да достигне до 19,1 млн. тона (20,2 млн. тона през 2023.24 г. )