От началото на годината до момента по всички мерки от ПРСР 2014-2020 година, ДФЗ е сключил 814 договора с одобрена субсидия от 83 857 529 евро, стана ясно при направения от изпълнителния директор на разплащателната агенция Николай Каварджиклиев отчет пред депутатите от парламентарната комисия по земеделие.. Освен това са одобрени още 241 проекта на обща стойност 37 398 211 евро. От всички сключени договори са приключени 403 с окончателно изплатена сума в размер на 65 157531 евро. От тях през 2022 година са изплатени 39 912 242 евро.
„Според направената справка ясно се вижда увеличението в броя на сключените договори за първите четири месеца на годината сравнено със същия период на миналата година, като разликата в различните подмерки е между 2 и 3 пъти, заяви пред депутатите Николай Каварджиклиев. Той увери депутатите, че от фонда работят усилено по изпълнение на договорираните проекти по подмерките 4.1 и 4.2 както от приемите през миналата година така и от тазгодишните. По думите му сключените от началото на годината 371 анекса за удължаване на договори по програмата също допълнително са натоварили работата на фонда. Отказани или прекратени само за първото тримесечие на годината са договори на обща стойност от 12 млн. лева.
Като причина за прекратените или оттеглени проекти Каварджиклиев посочи невъзможността за тяхното изпълнение съобразно ситуацията както с пандемията , така и с войната в Украйна. „Имаме много проекти, които вече отпадат поради липсата на интерес“, добави още той. През тази година се очаква да изтече изпълнението на 1311 договора с оставащи да бъдат платени по тях общо 196 млн. лева, а през следващата година да изтече срока на изпълнение на 1833 договора с общ бюджет за изплащане от 418 млн. лева.
„Очакваме да наложим санкции на около 10% от сумата от 91 млн. лева, която в момента е в оборот във фонда и трябва да бъде разплатена предвид качеството на проектите. Очакваме общите заявки за изплащане по текущите договори да стигнат до 112 млн. лева, като предсрочно по изтичащите през следващата година договори са изплатени 10% от сумите“, изясни шефът на фонд „Земеделие“. Отчетеният от експертите риск за загуба на средства до края на годината при прилагане на правилото N+2 е за малко над 31 млн. лева.