петък, април 25, 2025
НОВИНИ

Все повече германски младежи искат да стават градинари

Всеки втори германец на възраст между 14 и 29 години се интересува от проблемите на екологията и климата

Националният съюз на градинарите в България  е неправителствена организацияНационалният съюз на градинарите в България е неправителствена организация

Все повече германски младежи се ориентират към аграрните науки, мечтаейки да станат градинари, да работят на полето или в оранжериите, пише „Дойче Веле“. В информацията се твърди, че в последно време пазарът на труда във федералната република търпи истинска промяна. Дали „ефектът Грета“ не оказва влияние върху дебатите за опазване на климата, а оттам и за предпочитанията на младото поколение?

Според проведено през тази есен допитване, от проблемите на климата и екологията се вълнува всеки втори германец на възраст между 14 и 29 години, като известната шведска активистка Грета Тумберг и нейното движение Fridays for Future определено са способствали за увеличаване на интереса към проблемите на климата.

Сейф от БАСФ

До момента в Германия не са направени мащабни проучвания за влиянието на „ефекта Грета“ върху избора на професия. Ето защо учените не могат да кажат как увеличаващото се екологично самосъзнание оказва влияние върху избора на така наречените „зелени специалности“. Икономисти обаче вече се опитват да определят какви точно професии могат да се определят като „зелени“ за да пристъпят към по-мащабно изследване.

Един от елементите за това е връзката с природата. Сред тези дисциплини, които биха попаднали в своеобразна класация под общ знаменател са регенеративна енергетика, енерговъзобновяеми технологии, електромобилност, зелен банкинг, образователен туризъм и други.

Експерти от Германския институт по икономика вече изучават какъв е интересът на младите хора към зелените специалности като за основа са били взети специалностите, които от аграрното министерство на страната са определили като такива. Основно това са специалности от аграрното образование. Проучването показало, че интересът към тези специалности през миналата година се е увеличил, въпреки че заради пандемията интересът към професионалното образование като цяло е намалял. Най-много от това пострадали специалности като технолог в млекопреработвателната индустрия и зооинженер в птицевъдството. Вероятната причина според учените за това са появилите се критики към потреблението на животински продукти. Оказало се че от всички професии предлагани в германските професионални училища, младите най-много харесват градинарството . Отчетено е също увеличаване на броя на тези, които искат да станат коневъди. Най-популярната зелена професия обаче станала тази на озеленител, като през миналата година в страната са били сключени над 4 000 договор за обучение по тази професия. Освен това било отчетено повишаване на интереса към професии като производство на плодове, градинарство и ландшафтно строителство.

Към момента учените изключват „ефекта Грета“. Според Филис Конеберг увеличаването на привлекателноста на тези професии се дължи повече на желанието да се работи на чист въздух сред природата и атрактивните условия и увеличаване на клиентите.

По-сложни професии свързани със зеленото образование се усвояват в германските университети, като само тези включващи в себе си думата „екология“ надминават 600 програми за обучение. Ръст на интереса към специалности като устойчив мениджмънт на ресурсите, екологичен инженеринг или аграрни науки отчитат в един от най-иновативните ВУЗ-ове Мнхенският технически университет. Ръководството вече създаде нова бакалавърска програма по устойчив мениджмънт и технологии и планира да пусне магистратура по програма по устойчива енергетика и предприемачество в развиващите се страни. Освен това в учебното заведение се предлагат редица междудисциплинарни курсове включващи екологията, като студентите имат възможност да разработят собствени проекти в лабораториите на ТУМ и да ги реализират в кампуса на университета.