Заради логистични проблеми руското министерство на търговията е препоръчало на местните производители на торове преустановяване на износа, информира „дневник“. „Имаме ситуация, при която поради саботаж на доставки от редица чуждестранни логистични компании, фермерите в Европа и други страни не могат да получат договорените количества торове“, се казва в съобщението.
Заради затваряне както на канадски американски пристанища, така и на портове в Великобритания и Белгия , европейските терминали в Антверпен и Ротердам отказаха да обработват руски плавателни съдове. Най-големите компании, специализирани в морския транспорт, като Maersk, MSC, CMA CGM, Hapag-Lloyd и други, също отказаха да работят с руски товари.
До 31 май е в сила въведено през ноември силно ограничение на Москва за износ на азотни торове, а до 2 април – на амониева селитра. В същото време санкциите срещу Беларус блокираха закупуването на калиеви торове от Беларускалий.
Според данните на Руската асоциация на производителите на торове през 2021 г. Русия е произвела 58.6 милиона тона (22% от световното производство) торове и е изнесла 37.6 милиона тона (64% от общия обем) с приходи от 12.5 милиарда долара.
В края на ноември 2021 г. цената на амоняка (суровина за азотни торове) се повиши до 998.5 долара за 1 тон, а в САЩ до 990 долара за 1 тон, следва от данните на Refinitiv. Преди това максималното ценово ниво беше фиксирано през 2012 г. – 730 долара за 1 тон в Европа и 720 долара за 1 тон в САЩ.
След руското нападение срещу Украйна цените на газа за април надхвърлиха 2000 долара за хиляда куб. м. При тези условия е възможно цените на всички основни видове торове да се удвоят през следващите два месеца“, прогнозира анализатор за московския в.“Ведомости“.